Obrzędy i zwyczaje związane z chrztem dziecka.

Krzaśny (chrzestny ojciec) zapisuje dziecko do księdza, który poniesie go do kościoła.
Jak nakazuje obyczaj w białej poduszce i nowej koszulce. Po odbytym chrzcie, chrzestni przynoszą dziecko do domu matce do łóżka mówiąc:

"wzięni my wom poganina, a przynieśliśmy chrześcijanina"

Rodzice chrzestni dodawali upominek dla dziecka.
Do doboru odpowiednich rodziców chrzestnych, rodzice przywiązywali wielką wagę. Istniało mniemanie, że dziecko będzie dziedziczyło cechy swych rodziców chrzestnych. Uważano, że przyszłość dziecka zależy w dużej mierze od zachowania rodziców chrzestnych, zwracano także uwagę na zachowanie księdza.
Kumów dobierano w rozmaity sposób. Najczęściej proszono krewnych lub przyjaciół, którzy mieli dobrą pozycję społeczną.
Gdy dzieci się źle chowały, rodzice prosili w kumy żebraków, wierzono bowiem, że zapewni to szczęście niemowlęciu.
Wśród chłopów istniał zwyczaj, że dziecku dawano takie imię jakie sobie "przyniosło", tzn. takie, jakie w dniu jego narodzin figurowało w kalendarzu.
W związku z nadawaniem imion istniało szereg różnych zwyczajów, np. imię Adam i Ewa dawano zwykle bliźniakom.
Zwyczaj ten występował na Podhalu w XVII wieku. Istniał też nie spotykany już dzisiaj zwyczaj, iż rodzeństwu nadawano te same imiona np. wśród braci można było spotkać trzech Janów lub Stanisławów. W ten sposób starano się zapewnić rodzinie szczególna opiekę jakiegoś świętego.
Niektóre koła kościelne zalecały rodzicom, by dzieci chrzcili następnego dnia po porodzie, co często było przyczyną różnych przeziębień, a nawet zgonów niemowląt. Aby temu zapobiec, przy chrzcie obchodzono ołtarz z niemowlęciem i stosowano uroczyste przechodzenie progu.
Chrzest dziecka stanowił wspaniałą okazję do zabawy.
Każda rodzina starała się, by wypadło ona jak najdoskonalej .

POWRÓT