>

                              

Józef Wrona - rzeźbiarz ludowy.

Józef Wrona urodzony w 1943 r. w Tokarni, w Archidiecezji Krakowskiej.
Pochodzi z licznej chłopskiej rodziny, w której został wychowany religijnie. Ukończył szkołę podstawowa.
Kilkanaście lat pełni gorliwie obowiązki kościelnego przy drewnianym, zabytkowym kościółku z końca XVI wieku, w swojej rodzinnej wsi.
Odkryte u siebie przypadkowo uzdolnienia artystyczne traktuje jako dar Boży, którym pragnie służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie.
Jego pierwsza, słynna rzeźba, naturalnej wielkości jest "Chrystus na osiołku palmowym", wieziony według dawnego zwyczaju w Niedziele Palmowa w uroczystej procesji wśród barwnych palm.
Józef Wrona
Wokół kościoła w kaplicach Bolesnej części Różańca znajdują się jego rzeźby przedstawiające Mękę Chrystusa. Zaś w kaplicy Różańcowej, w pięknych płaskorzeźbach widnieje Radosna cześć Różańca.
W Zielone Święta 12 mężczyzn niesie duża figurę Matki Bożej z Wieczernika - Matki Kościoła. W innej kaplicy poświeconej pamięci emigrantów jest płaskorzeźba "Ucieczka do Egiptu". W osobnej kaplicy, w poliptyku ludowym jak gdyby przystanęli polscy Świeci.
W kościele na ścianach wiszą Stacje Drogi Krzyżowej - płaskorzeźby barwne o wymownej treści.
Z okazji IV pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, w ogólnopolskim konkursie "Polscy Świeci w Sztuce Ludowej" jego "Poczet Patronów Polski" zdobył I nagrodę.
Tematyką bowiem rzeźb i płaskorzeźb Józefa Wrony jest szeroka i pełna piękna i ekspresji, wysoko oceniana przez rzeczoznawców sztuki ludowej.
Największa radością dla rzeźbiarza była możliwość wręczenia osobiście małej rzeźby "Chrystus na osiołku" Ojcu Świętemu, Janowi Pawłowi II,
który jeszcze jako kardynał krakowski podziękował mu w liście za jego ofiarna prace kościelnego i twórczość rzeźbiarska dla piękna kościoła.
Dzieła świątkarza znajdują się przede wszystkim w Sanktuarium Maryjnym w Tokarni i w małej "Kalwarii" na ojcowiźnie, a także pojedyncze w kilku krajach.
Wyrazem zainteresowania i uznania jest fakt, że do kościoła przybywały grupy osób z 20 krajów.
Dla dobra sprawy Józef dał się nakłonić do wzięcia udziału w kilku wystawach indywidualnych i zbiorowych zarówno w kraju, jak i za granica.
Liczne opinie, zaświadczenia i podziękowania od instytucji i osób prywatnych oraz artykuły i publikacje w prasie podkreślają zgodnie wysoki artystyczny poziom twórczości Józefa Wrony, jego oddanie się sprawie, głębokie zrozumienie ducha sztuki ludowej sakralnej i świeckiej, szerokie zainteresowania, skromność i bezinteresowność, a zarazem wielka pracowitość. Miedzy innymi twórczość rzeźbiarza ludowego omawiał prof. dr Roman Reinfuss, wybitny etnograf, profesor UJ, autor wielu prac z dziedziny etnografii.
Pisali także o nim inni znani naukowcy czy dziennikarze.
Będąc proboszczem 31 lat w Tokarni i tyle lat znając świątkarza, mogę z całego serca potwierdzić przekonanie ludu, że Józef Wrona - nasz rzeźbiarz ludowy, za swoja gorliwość w pełnieniu obowiązków kościelnego, za działalność artystyczną płynącą z jego głębokiej wiary i umiłowania Prawdy i Piękna, jest "skarbem parafii".
                                  Ks. Jan Mach, proboszcz

POWRÓT