>

                              

Niedziela Palmowa w Tokarni
palma_niedziela

Wielki Tydzień i cykl najważniejszych obrzędów i uroczystości bezpośrednio już związanych z Wielkanocą, z obchodami Męki i Zmartwychwstania Chrystusa, rozpoczyna Niedziela Palmowa - ostatnia niedziela Wielkiego Postu, nazywana także Kwietną lub Wierzbną

Procesje z palmami wyrażają głębokie treści religijne. W tradycji Kościoła palma symbolizuje bowiem zarówno męczeństwo jak i triumf, a zatem Mękę i chwalebne Zmartwychwstanie Jezusa oraz nieśmiertelność duszy ludzkiej. Ale procesje z palmami to także piękne widowiska, zwłaszcza w tych regionach i miejscowościach, które słyną z palm wysokich, np. W Lipnicy Murowanej, w Nowym Sączu, na Podhalu czy w Tokarni.

Właśnie tylko w Tokarni zachował się dawny obrzęd wożenia drewnianej figury Chrystusa jadącego na osiołku, autorstwa miejscowego rzeźbiarza - Józefa Wrony w procesji z palmami, tzw. Obrzęd Jezuska Palmowego. Obrzęd ten, zwany niegdyś Jezuskiem Lipowym, Dębowym lub Palmowym, prawdopodobnie niemieckiego pochodzenia w przeszłości odbywał się we wszystkich kościołach i znany był w Polsce już w XV wieku.

Obrzęd ten po przeszło dwustu latach przerwy został tam reaktywowany przez miejscowego proboszcza - księdza Jana Macha. I od 1968 roku nieprzerwanie dotychczas uświetnia uroczystości Niedzieli Palmowej w Tokarni oraz odbywające się tu procesje z wysokimi palmami. Jest więc zarówno uroczystością religijną, jak i pięknym, niezwykłym widowiskiem, które każdego roku w Niedzielę Palmową sprowadza do Tokarni, nie tylko rzesze wiernych, ale także i turystów z różnych stron Polski i z zagranicy.


Niedziela Palmowa.
W procesji obwożona jest figura Chrystusa na osiołku - kopia rzeźby znajdującej się w Muzeum Szołayskich w Krakowie, datowanej na około 1470 r. Rzeźba ta należy do najlepiej zachowanych tego typu figur w zbiorach europejskich. Została wykonana prawdopodobnie w jednym z krakowskich warsztatów rzeźbiarskich na zamówienie możnego rodu Szydłowskich z Szydłowa. Ona to właśnie posłużyła za wzór wspomnianemu już J. Wronie, który sporządził podobną dla swojej parafii za namową jej ówczesnego proboszcza - nieżyjącego już ks. Jana Macha. Tokarnia jest dzisiaj chyba jedynym w Polsce miejscem, gdzie figura Jezusa na osiołku towarzyszy procesji w Niedzielę Palmową. Wierni niosą w niej ogromne, wielometrowe palmy dekorowane papierowymi kwiatami.


POWRÓT