Informacja publiczna [1], która nie została udostępniona na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Tokarnia, zgodnie z art. 10 ustawy o dostępie do informacji publicznej jest udostępniana na wniosek.

Wniosek o udostępnienie informacji publicznej można przesłać: 

  •  na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • pocztą na adres: Urząd Gminy w Tokarni, 32-436 Tokarnia 380
  • za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej Gminy Tokarnia na platformie ePUAP

Terminy

Udostępnienie informacji publicznej na wniosek następuje nie później niż 14 dni od złożenia wniosku. Jeżeli informacja publiczna nie może być udostępniona w tym terminie, wnioskodawca zostaje powiadomiony o powodach opóźnienia oraz o przewidywanym terminie udzielenia informacji, nie dłuższym niż 2 miesiące od dnia złożenia wniosku.
Ograniczenia dostępu do informacji publicznej

Nie w każdym przypadku informacja publiczna może być udostępniona w pełnym zakresie. Art. 5 ust. 1 i 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej przewiduje ograniczenie prawa do informacji publicznej w zakresie i na zasadach określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych oraz o ochronie innych tajemnic ustawowo chronionych (np. państwowa, służbowa, skarbowa, statystyczna, lekarska), a także ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy. Dostęp do informacji ograniczają również przepisy ustawy o ochronie danych osobowych.

Odmowa udostępnienia wskazanej informacji publicznej następuje w drodze decyzji administracyjnej, od której przysługuje odwołanie.

Odmowa udostępnienia następuje także w odniesieniu do informacji publicznej przetworzonej, o ile jej udostępnienie nie jest szczególnie istotne dla interesu publicznego.
Dodatkowe koszty udostępnienia informacji publicznej

Informacja publiczna udostępniana jest bezpłatnie. W przypadku jednak, gdy Urząd Gminy w Tokarni ma ponieść dodatkowe koszty (powyżej 20 zł) związane ze wskazanym we wniosku sposobem udostępnienia lub z koniecznością przekształcenia informacji publicznej, może zostać pobrana od wnioskodawcy opłata w wysokości odpowiadającej tym kosztom. Dodatkowe koszty mogą być związane np. z: wykorzystaniem materiałów biurowych, nośników elektronicznych do zapisania danych lub wykonaniem tłumaczenia.

Wówczas wnioskodawca zostanie powiadomiony o wysokości opłaty. Jeśli w terminie 14 dni od dnia otrzymania powiadomienia wnioskodawca nie dokona zmiany wniosku w zakresie sposobu lub formy udostępnienia informacji albo nie wycofa wniosku, informacja zostanie udostępniona zgodnie z wnioskiem i nastąpi pobranie opłaty.


[1] Informacja publiczna - każda informacja o sprawach publicznych, w szczególności w sprawach wymienionych w art. 6 ustawy o dostępie do informacji publicznej; informacja o sprawach publicznych, a więc dotyczących ogółu, nie o sprawach prywatnych, indywidualnych; dotyczy sfery faktów; jest nią treść dokumentów wytworzonych przez organy władzy publicznej i podmioty niebędące organami administracji publicznej, treść wystąpień, opinii i ocen przez nie dokonywanych, niezależnie do jakiego podmiotu są one kierowane i jakiej sprawy dotyczą.