W SKOMIELNEJ CZARNEJ W 2005r.
Działalność placówki wynikała z planu pracy przygotowanego przez kierownika i pozytywnie zaopiniowanego przez Radę Programową na zebraniu w dn. 20.11.2004r. Z zajęć stałych które odbywały się w Filii Ośrodka to:
Zajęcia z rzeźby 2 godziny w tygodniu, prowadził Andrzej Słonina, który udostępnił większość narzędzi oraz drewno potrzebne do wykonania rzeźb.
W ramach umów podpisanych na czas określony z dwoma instruktorami odbywały się zajęcia:
1-Muzyczne dla 16 dzieci, nauka gry na skrzypcach i basach, 2 godziny w tygodniu, prowadzone przez mistrza muzyki góralskiej Stanisława Bukowskiego z Czarnego Dunajca opłacane przez Ośrodek Kultury w Tokami. (Dzieci grające w kapeli we własnym zakresie uszyły sobie stroje regionalne.)
- tenis stołowy, jeden raz w tygodniu po dwie godziny, który prowadził o. Bogdan Kordek. (przerwa wakacyjna.)
- Sekcja brydża, jeden raz w tygodniu po trzy godziny, prowadzący Pan Ignacy Majerek (przerwa wakacyjna.)
- W styczniu 2005r. odbyło się spotkanie przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej
- Skomielnej Czarnej z okazji Dnia Babci i Dziadka.
W marcu 2005r. wystawa rękodzieła ludowego i spotkanie z twórcami: kwiaciarką, rzeźbiarzem, poetką, hafciarką pt: „Twórczość ludowa skarbem regionu".
W maju Dziecięca kapela regionalna brała udział w konkursie kapel i prymistów „Na Duchową nutę" w Czarnym Dunajcu gdzie uzyskali wyróżnienie.
W czerwcu 2005r. odbyło się spotkaniez Prezesem ZP i został powołany przy Filii GOKiS, Oddział Związku Podhalan. Podczas Dni Gminy Tokami w czerwcu 2005r. prezentowane były rzeźby i prace malarskie wykonane przez dzieci podczas zajęć w Filii GOKiS w Skomielnej Czarnej. W czerwcu w Filii GOKiS odbyło się podsumowanie gminnego konkursu plastycznego pt, „Zgubne skutki nałogów", którego współorganizatorem była Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W sierpniu Dziecięca kapela regionalna została zaproszona na dożynki gminne w Czarnym Dunajcu „Hołdymas". Przygotowanie wystawy promocyjnej na rynku w Krakowie „Cepeliada 2005" (sierpień),
- wystawa rzeźby, występy kapeli regionalnej i zespołu „Koskowianie". Zorganizowane zostało spotkania regionalne w październiku. Zaproszeni goście, Zarząd Główny ZP z Prezesem Janem Hamerskim na czele spotkali się z tutejszymi członkami ZP, władzami gminy i wspólnie debatowa li na temat regionalizmu, oglądali film przedstawiający proces pieczenia chleba, degustowali tradycyjne potrawy, oglądali wystawę twórców ludowych.
W listopadzie braliśmy udział w przygotowaniu wystawy promocyjnej gminy Tokarnia w Myślenicach:
- wystawa rzeźby rękodzieła ludowego, stroju regionalnego, występ kapeli regionalnej, prezentacja filmu etnograficznego o Józefie Wronie.
Występ dziecięcej kapeli regionalnej ze Skomielnej Czarnej w Pcimiu w listopadzie podczas „Wieczoru poezji" Pod koniec listopada odbył się koncert.
Informacje dodatkowe:
- Filia udostępnia odpłatnie pomieszczenia pod wesela, których w 2005- było 26.
- Został wykonany (nieodpłatnie) napis nad wejściem do budynku Filii.
- W Filii GOKiS odbywają się zebrania wiejskie, posiedzenia Rady Sołeckiej i inne spotkania dotyczące mieszkańców Gminy Tokarnia.
- Współpraca ze Szkołami, Parafią, Radą Sołecką, Strażą Pożarną, Orkiestrą Dziecięcą, Klubem Sportowym „Franciszek", Towarzystwem Miłośników Skomielnej Czarnej i Bogdanówki, Oddziałem Związku Podhalan układa się bardzo dobrze.
- Jest prowadzona na bieżąco kronika Filii.
- Kierownik bierze udział w redagowaniu biuletynu informacyjnego „Sami o Sobie".
Dziękuję za współpracę w 2005r.
kierownik Filii GOKiS
Andrzej Słonina