Na początku czerwca 2005r. ziścił się kolejny cel ZP i marzenie Władysława Orkana- zjednoczenie wszystkich 11 grup górali polskich.
W Skomielnej Czarnej zamieszkiwanej przez górali kliszczackich założono Oddział Związku Podhalan. Do góralskiej rodziny nie tylko wstąpiło kilkanaście kolejnych osób, lecz wraz z nimi bogate tradycje i obyczaje tego regionu. Członkowie Oddziału nie poprzestali
na obietnicach i pustych słowach. Przez cały czas starają się krzewić tradycję i przypominać o swojej małej ojczyźnie.
Spotkanie regionalne, które odbyło się w filii GOKiS w Skomielnej Czarnej 11 października2005r. to pierwsze i ważne zadanie nowo powstałego Oddziału. Zaproszeni goście Jan Hamerski, Julian Kowalczyk, Adam Banaś, Maciej Motor  Grelok wspólnie z miejscowymi członka mi i władzami gminy debatowali na temat regionalizmu, oglądali film przedstawiają cy proces pieczenia chleba wykonany przez Sylwka Jamrozika, degustowali tradycyjne potrawy i słuchali muzykę góralską w wykonaniu kapeli Stanisława Bukowskiego. Piękną oprawę plastyczną stanowiły obrazy i rzeźby pochodzące z galerii promocyjnej Towarzystwa Miłośników Skomielnej Czarnej i  Bogdanówki. Mamy nadzieję, że to dopiero początek naszych spotkań regionalnych, które nas będą motywowały do dalszej pracy na
rzecz swojej małej ojczyzny. Bardzo się cieszymy, że w tych działaniach na terenie gminy, nie jesteśmy sami. Także dla naszych szkół ważne jest, aby tradycje wsi kliszczackich nie zaginęły. Dzieci mają możliwość na lekcjach regionalizmu poznawać historię naszego regionu i uczestniczyć w jej tworzeniu. Potwierdzeniem tego niech będzie dziecięcy zespół regionalny „Koskowianie", działający przy Szkole Podstawowej w Bogdanówce.
Od dwóch lat dzieci naszej gminy mogą czyć się grać muzyki regionalnej w Filii GOKiS w Skomielnej Czarnej, zajęcia te prowadzi mistrz muzyki góralskiej z Czarnego Dunajca Stanisław Bukowski. Młodzi rzeźbiarze, którzy podążają śladem swych dziadków, ojców i uczą się rzeźbić pod okiem Andrzeja Słoniny.
Na spotkaniach z twórcami ludowymi w Filii GOKiS oraz w szkołach młodzież ma okazję zobaczyć i nauczyć się rękodzieła.
Bardzo jesteśmy dumni że na naszym terenie jest wielu uzdolnionych ludzi a Oddział Związku Podhalan przyczynia się do ich promowania.

Grzesiek Słonina