Od 1 września 2007r. w Gimnazjum w Tokami w ramach projektu „Szkoły Jagiellońskie" pod patronatem Uniwersytetu Jagiellońskiego realizujemy projekt „Szansa na rozwój".
Jest on dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwoju Zasobów Ludzkich, działanie 2.1. „Zwiększanie dostępu do edukacji - promocja kształcenia przez całe życie".
Do realizacji zaplanowanych działań w ramach projektu zatrudniony został personel wyłoniony spośród pracowników szkoły, Urzędu Gminy oraz członkiń Koła Gospodyń Wiejskich. Uruchomiono 5 kół zainteresowań, zajęcia sportowe dla uczniów i rodziców, pogotowie edukacyjno-opiekuńcze, zajęcia narciarstwa i bukieciarstwa bibułkowego.
Na propozycję uczestnictwa w Kole Matematyków odpowiedziało pozytywnie 89 uczniów. Rozwiązują oni ciekawe zestawy zadań pozaprogramowych, konkursowych. Żonglują liczbami szlifując swoje zdolności matematyczne. Wykonują też bryły i figury geometryczne wykorzystując sztukę origami i tangramy. W Kole Dziennikarzy działa 42 uczniów. Chętnie i z zaangażowaniem poznają drogę do zawodu dziennikarza. Podzieleni na zespoły zadaniowe opracowują różne informacje, przygotowując i przeprowadzając wywiady. Uczą się wytrwałej pracy i współdziałania w grupie. Koło Młodych Naukowców liczy 66 członków, którzy rozwijają swoje zainteresowania fizyką i chemią wykonując ciekawe doświadczenia.
38 gimnazjalistów udziela się w Kole Entuzjastów Turystyki. Poprzez wędrówki piesze po regionie rozwijają swoją pasję odkrywania piękna krajobrazu i ukształtowania terenu. Umacniają poczucie odpowiedzialności za bogactwo, które zostało dane pod opiekę człowiekowi. Uzdolnieni artystycznie uczniowie realizują się w Kole Wielbicieli Sztuki, tworząc prace z wykorzystaniem różnych technik plastycznych: witraż, malarstwo na szkle, malowanie temperą, modelowanie w glinie. W związku z tym, że rok 2007 został ogłoszony rokiem Stanisława Wyspiańskiego - cykl zajęć w ramach tego koła poświęcono jego twórczości.
Młodzież zainteresowana sportem zadeklarowała swój udział w zajęciach zespołu cheerleaders i zespołu piłki siatkowej. Na wyniki nie trzeba było długo czekać: zespół piłki siatkowej chłopców zajął I miejsce w powiatowej Gimnazjadzie. A 12 grudnia nasze gimnazjum organizuje Turniej Tańca Zespołów Cheerleaders Powiatu Myślenickiego o puchar Wójta Gminy Tokarnia. Do konkursu zgłosiło się 16 zespołów. Ponadto w ramach gimnastyki korekcyjnej i nauki pływania zorganizowaliśmy 12 wyjazdów na basen, gdzie co tydzień 15 uczniów poprawia swoją kondycję pod okiem instruktora. Rodzice również licznie włączyli się do programu: chętnie korzystają z możliwości udziału w zajęciach sportowych: aerobiku i piłki siatkowej.
Prężnie działa Pogotowie edukacyjno-opiekuńcze, w ramach, którego nauczyciele różnych przedmiotów udzielają indywidualnej pomocy uczniom mającym trudności w nauce. Z tej oferty gimna zjaliści korzystają codziennie. Chętnie systematyzują swoją wiedzę przed sprawdzianami, odrabiają zadania domowe i uzupełniają zaległy materiał. Podobnie funkcjonują zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, w których młodzież bierze z przyjemnością udział. W zajęciach hafciarstwa uczestniczą 24 gimnazjalistki. W dwóch grupach uczą się wykonywania różnych ściegów, haftu białego, kolorowego, Richelieu. Najbardziej jednak przypadł im do gustu haft krzyżykowy. Natomiast w czasie zajęć bukieciarstwa bibułkowego 12 dziewcząt zamienia bibułę i druciki w piękne polne kwiaty,z których wykonują bukiety, wianuszki i girlandy.
W listopadzie zorganizowaliśmy cykl 3 spotkań ze sławnymi osobami, pochodzącymi z Gminy Tokarnia. Gimnazj aliści poznali aktora p. Leszka Zdunia, rzeźbiarza - p. Józefa Wronę i dziennikarza prawdę o sukcesie, iż ciężką pracą, pomysłowością i wytrwałością można dojść do określonego przez siebie życiowego celu. Młodzież uczestniczyła w 7 wycieczkach edukacyjnych. Poznała bezcenne zbiory Muzeum Książąt Czartoryskich i wędrowała historyczną trasą królewską. Zwiedziła dzielnicę Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz obejrzała bogatą kolekcję eksponatów w Muzeum Jana Matejki. Były to interesujące spotkania z historią Polski, Europy i świata - lekcje patriotyzmu. 16 uczniów skorzystało z oferty wycieczki do Niepołomic.
 „Piknik pod gwiazdami" w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym pozwolił im na całonocną obserwację nieba. Ogrom wszechświata uzmysłowił młodym ludziom, jaką odrobiną w kosmosie jest człowiek. Ciekawym doświadczeniem dla uczniów był udział w wycieczce do elektrociepłowni i Ogrodu Botanicznego w Krakowie. Gimnazjaliści chętnie korzystali z możliwości uczestnictwa w 2 wyjazdach do teatru - każdy dla 30 uczniów. Zapoznali się ze zbiorami Muzeum Teatrów Krakowskich oraz obejrzeli spektakl teatralny „Mayday" w teatrze „Bagatela". W teatrze „Groteska" oglądali spektakl „Balladyna" oraz z zaangażowaniem wzięli udział w warsztatach teatralnych. 23 uczniów zaprawionych w wędrówkach wzięło udział w wycieczce turystyczno-krajoznawczej w Pieniny. Młodzież podążała szlakiem ze Sromowców Niżnych na Trzy Korony,dalej przez Górę Zamkową, Sokolicę do Szczawnicy-Krościenka.Kontakt ze środowiskiem naturalnym budził w nich chęć do proekologicznej refleksji. Nasi uczniowie mogli i skorzystali z możliwości dostępu do dóbr kultury, sztuki, nauki i techniki. Nauczyciele natomiast z zapałem przez dwa miesiące uczestni czyli w licznych szkoleniach, doskonaląc własne umiejętności tak,aby ich praca w przyszłości przynosiła jeszcze większe efekty.
Realizacja projektu „Szkoły Jagiellońskie" dała szansę pogłębienia wiary we własne siły i możliwości rozwoju kreatywności młodzieży, która chętnie i z ogromnym zaangażowaniem skorzystała z przedstawionej oferty. Na słowa uznania zasłużyli wszyscy zaangażowani w wykonywanie zadań przewidzianych w projekcie,a przede wszystkim p. dyrektor E. Kawończyk, której szczególnie leży na sercu rozwój naszej szkoły i gminy.
Anna Pasiowiec