W dniu 21 czerwca 2011 r. w Filii Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Skomielnej Czarnej miała miejsce konferencja podsumowująca dwuletni projekt „Rozwijamy skrzydła !”. W konferencji wzięli udział przedstawiciele Gminy, Pan Wójt – Władysław Piaściak, grono pedagogiczne biorące udział w projekcie oraz uczniowie z 5 szkół podstawowych z terenu naszej Gminy.
Podczas uroczystości miały miejsce występy i prezentacje multimedialne oraz teatralne uczniów. Swój „zwycięski” występ zaprezentowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej ze Skomielnej Czarnej w przedstawieniu pt „Pomoc z nieba”, opowiadającym historię cudownego uzdrowienia, za sprawą papieża Jana Pawła II, chłopca chorego na raka. Koordynator Projektu – Pan mgr Marian Cieślik z pomocą dyrektorów szkół wręczył dyplomy i nagrody dla uczniów, którzy wygrali zorganizowane na przełomie kwietnia i maja konkursy w szkołach biorących udział w projekcie. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej ze Skomielnej Czarnej wykazali się nie tylko talentem aktorskim, ale również umiejętnościami językowymi. Wygrali bowiem dwa konkursy teatralne, pierwszy w ramach zajęć humanistycznych „Nauka żywego słowa” oraz drugi w ramach zajęć językowych „Step by step”. Podczas konferencji mogliśmy zobaczyć ich fantastyczny występ pt „Cinderella” , czyli Kopciuszek. Ponadto uczniowie zaprezentowali profesjonalnie wykonane strony internetowe i prezentacje multimedialne wykonane w ramach zajęć „Komputer moje okno na świat”. Celem zajęć było przygotowanie multimedialnej kroniki Gminy Tokarnia. Z efektów pracy uczniów będą teraz mogli skorzystać wszyscy zainteresowani poszerzeniem wiedzy o naszej Gminie. Strona internetowa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Tokarni, zawiera m.in przepisy na potrawy regionalne. Można na niej np. obejrzeć film  jak krok po kroku ukisić kapustę ! Na szczególną uwagę zasługują również powstałe w ramach projektu setki prac plastycznych, wykonane przeróżnymi technikami. Powstałe obrazy, ceramika czy też kukiełki „ucieszą oko” każdego pasjonata sztuki.


Bez cienia wątpliwości możemy stwierdzić, że realizacja projektu była wielkim sukcesem uczniów, szkoły oraz Gminy, która dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej realizuje wiele ciekawych projektów edukacyjnych, których celem jest przede wszystkim wyrównanie szans edukacyjnych uczniów oraz rozwój kompetencji kluczowych.
Wartością dodaną projektu była również integracja uczniów i nauczycieli. Poprzez wspólną realizację projektu, szczególnie organizowane międzyszkolne konkursy wiedzy, nawiązana została ścisła współpraca wszystkich szkół podstawowych. Pozwoliło to na wymianę doświadczeń i rozwój kapitału ludzkiego, w tym  kadry dydaktycznej zaangażowanej w projekt.  Pomysł na projekt powstał w lutym 2009 r., kiedy to na zaproszenie Pana Sekretarza Gminy – Mariana Cieślika, w sali obrad spotkani się wszyscy dyrektorzy szkół podstawowych. Wówczas każdy z nich omówił problemy i trudności z jakimi stykają się uczniowie.
Zarówno problemy jak również potrzeby były podobne w każdej szkole i tak zrodził się pomysł na wspólny, duży projekt. Prace nad stworzeniem projektu trwały ok. miesiąca, ale został dopięty na ostatni guzik, w rezultacie otrzymał dofinansowanie z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w wysokości 821 tys. zł, a jego realizacja przebiegła bez najmniejszych problemów. Projekt był realizowany w oparciu o 5 bloków tematycznych, w ramach których realizowane były zajęcia w dwóch grupach 10 osobowych dla uczniów zdolnych i wyrównawcze dla uczniów mających trudności w nauce w każdej szkole. W ramach zajęć „Ekstraklasa matematyczno-przyrodnicza” uczniowie rozwijali zainteresowania matematyczne, ćwiczyli myślenie abstrakcyjne i logiczne rozumowanie, uczyli się równych strategii rozwiązywania zadań jak również poszerzali wiedzę z ekologii i ochrony przyrody. Poza zajęciami stacjonarnymi i laboratoryjnymi brali udział w wielu wycieczkach edukacyjnych do parków narodowych, ogrodu botanicznego czy planetarium. Natomiast umiejętności językowe rozwijano w ramach zajęć „Step by step”. Poza rozwojem słownictwa i struktur gramatycznych dzieci miały okazję poznać kulturę, historię a nawet modę kraju nauczanego języka. „Nauka żywego słowa” to zajęcia polonistyczne – gramatyka i ortografia dla słabszych, teatr i poezja dla zdolnych. Uzupełnieniem zajęć stacjonarnych były wyjazdy do teatru i opery, udział w warsztatach teatralnych. Uczniowie z pasją do sztuki rozwijali swoje umiejętności na zajęciach „Oczami wyobraźni”, gdzie tworzyli dzieła sztuki różnymi technikami plastycznymi. Umiejętności IT były rozwijane w ramach zajęć „Komputer moje okno na świat”. Oprócz poszerzenia wiedzy na temat takich programów użytkowych jak: MS Word, Excel czy Power Point, uczniowie uczyli się jak szukać materiałów i redagować teksty to tworzonej multimedialnej kroniki naszej Gminy www.tokarnia.info.pl/mkt.
W roku szkolnym 2009/10 i 2010/11 zrealizowano 2688 godzin zajęć pozalekcyjnych i wyrównawczych, 95 wycieczek edukacyjnych, objęto wsparciem 350 uczniów ze wszystkich 5 szkół podstawowych z terenu Gminy Tokarnia. Dzięki realizacji projektu zmniejszyły się dysproporcje w osiągnięciach edukacyjnych uczniów mających trudności w nauce, a uczniom zdolnym umożliwiono rozwój pasji i zainteresowań w zakresie kompetencji kluczowych.


Projekt „ROZWIJAMY SKRZYDŁA!” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.