W dniu 6 grudnia 2011r. w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Tokarni odbyło się spotkanie podsumowujące projekt „Uniwersytet Trzeciego Wieku na kółkach” w trakcie którego uczestnicy otrzymali z rąk wójta gminy W. Piaściaka, dyrektora GOKiS S. Wintera i koordynatora projektu E. Kawończyk stosowne certyfikaty. Projekt był realizowany przez GOKiS w Tokarni, a współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Projektu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.5. Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich.
Wzięło w nim udział 17 kobiet i 13 mężczyzn w wieku 45+, mieszkających w gminie Tokarnia, odczuwających potrzebę dalszego kształcenia i rozwijania swoich kompetencji i umiejętności społecznych, które pomogą im lepiej funkcjonować w społeczeństwie, być bardziej aktywnymi oraz odnaleźć się na rynku pracy. Głównym celem projektu była edukacja poprzez wycieczki: poszerzenie wiedzy na temat historii, sztuki i przyrody, wzrost umiejętności obsługi komputera, poszerzenie horyzontów myślowych, wzrost aktywności umysłowej i ruchowej, zmotywowanie do dalszej nauki, samokształcenia, prowadzenia aktywnego stylu życia, pobudzenie aktywności społecznej.
W trakcie realizacji projektu w ramach zadania „Na tropie historii, sztuki i skarbów przyrody” uczestnicy wzięli udział w trzech wycieczkach edukacyjnych. Podczas jednodniowej wycieczki w Góry Świętokrzyskie zwiedzali z przewodnikiem w Kielcach Rezerwat Geologiczny „Kadzielnia”, Wzgórze Katedralne, Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, Bazylikę Katedralną. Wszystkich zachwyciła bajkowa sceneria Jaskini Raj. Przez tereny świętokrzyskiego Parku Narodowego, tzw. Puszczę Jodłową im. Stefana Żeromskiego uczestnicy podróżowali z Huty Szklanej na św. Krzyż kolejką, na galerii widokowej na Łysej Górze oglądali gołoborza, na Św. Krzyżu zwiedzali zespół klasztorny, mieli również okazję ucałowania relikwii Drzewa Krzyża Świętego, zwiedzali Muzeum Misyjne. W Muzeum Starożytnego Hutnictwa im. M. Radwana zapoznali się z poszczególnymi etapami produkcji żelaza metodą sprzed dwóch tysięcy lat w piecach popularnie nazywanymi dymarkami, na koniec odwiedzili najstarszego Pielgrzyma Gór Świętokrzyskich – Emeryka, który został zamieniony za grzech pychy w kamienną postać.
 We wrześniu dwudniową wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej i Wrocławia rozpoczęli od zwiedzania Twierdzy Kłodzkiej, skąd rozciąga się przepiękna panorama na miasto, dalej była Bazylika i ruchoma szopka w Wambierzycach, przejazd serpentynami przez Góry Stołowe, Kaplica Czaszek w Kudowie Czermnej, Pijalnia Wód w Kudowie, Park Zdrojowy Chopina w Dusznikach Zdroju. We Wrocławiu niezapomniane wrażenie pozostawiła Panorama Racławicka, Stare Miasto z Rynkiem, Ostrów Tumski, Ogród Botaniczny. Ponadto uczestnicy podziwiali Fontanny Wrocławskie i płynęli statkiem z Przystani Kardynalskiej po Odrze.
W Warszawie zwiedzali Zamek Królewski, Stare i Nowe Miasto, Getto Żydowskie, Stare Powązki, Muzeum Powstania Warszawskiego, Łazienki Królewskie, Szlak Królewski, Pałac w Wilanowie, wyjeżdżali na 30 piętro w Pałacu Kultury i Nauki. Najczęściej jednak wracają wspomnieniami do Sejmu i Senatu, który zwiedzali w towarzystwie senatora Stanisława Bisztygi. Podczas wycieczek uczestnicy mieli zapewniony transport, noclegi, wyżywienie, bilety wstępu, przewodników.
W ramach zadania „Senior z myszką za pan brat” podczas 20 – godzinnego kursu „studenci” Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozwijali umiejętność podstawowej obsługi komputera. W trakcie zajęć informatycznych uczestnicy otrzymywali poczęstunek (ciastko, kawa, herbata, zimne napoje).
W ankietach ewaluacyjnych, wypełnianych po każdej wycieczce oraz po zakończeniu zajęć, wszyscy uczestnicy ocenili bardzo wysoko realizację projektu i wyrazili chęć kontynuowania go w przyszłości.

Koordynator projektu
„Uniwersytet Trzeciego Wieku na kółkach”
Ewa Kawończyk