
Impreza rozpoczęła się w piątek 28 października 2012r. mszę świętą w Krzeczowie, którą odprawili ks. Janusz Skorupa i ks. Antoni Płaczek. Po nabożeństwie odbył się apel poległych przed pomnikiem ofiar krwawej pacyfikacji Krzeczowa, po czym delegacje Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, władz gmin Lubień i Tokarnia oraz uczestnicy rajdu złożyli pod nim kwiaty i zapalili znicze. Następnie wszyscy uczestnicy zostali przetransportowani na przełęcz Glisne, skąd ruszyli w kierunku Lubonia Wielkiego - Surówek, biorąc udział w grze patrolowej. Uczniowie musieli się wykazać nie tylko wiedzę historyczną, praktyczną, sprawność fizyczną, ale i nie bez znaczenia było ich zachowanie w lesie.
Po powrocie z trasy młodzież wraz z opiekunami, członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej oraz honorowi goście uczestniczyli w uroczystości otwarcia Rajdu, którego dokonał senator RP Andrzej Pająk w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lubniu. Następnie wystąpił Stanisław Apostoł, który zaśpiewał wiersze swojej ciotki Jadwigi Apostoł – Staniszewskiej (jednej z założycielek Konfederacji Tatrzańskiej) oraz odbył się koncert gwiazdy wieczoru: Andrzeja Kołakowskiego.
Drugiego dnia patrole przystąpiły do dalszej rywalizacji, tym razem na trasie Bogdanówka – Parszywka – Koskowa Góra. Również i tego dnia uczestnicy mieli do wykonania szereg ciekawych i trudnych zadań. Po kolacji, przy ognisku Janusz Jurowicz – wiceprezes SRH 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK opowiadał młodzieży o życiu partyzantów w lesie, m.in. omówił części składowe umundurowania, uzbrojenia, metody budowania szałasów i lepianek, a także przebieg przejmowania zrzutów z samolotów. Opowiadał tak barwnie, że wszyscy słuchali z zapartym tchem…. Opisy ilustrował demonstrują elementy odzieży, wyposażenia i uzbrojenia.
Trzeciego dnia w niedzielę uczestnicy wyruszyli w kierunku Zawadki. Gdy tam dotarli otrzymali wojskową grochówkę, a komandor Rajdu – Tomasz Studziński podsumował rajd i ogłosił wyniki gry patrolowej. I miejsce zajęli najmłodsi uczestnicy: Szkoła Podstawowa w Skomielnej Czarnej, II miejsce: Gimnazjum w Tokarni, a III miejsce przypadło w udziale Gimnazjum ze Skomielnej Białej. Szczególne wyrazy uznania skierowano do młodzieży i opiekuna z ZSOiZ z Lubnia, którzy zwrócili się do organizatorów z propozycjš, aby ich wyniki nie były brane po uwagę w ogólnej klasyfikacji, ze względu na to że są najstarszą grupą i trudno jest porównywać ich wyniki z wynikami bardzo walecznych, ale i najmłodszych uczestników szkoły podstawowej.
O godz. 13:30 pod pomnikiem ofiar pacyfikacji Zawadki złożono kwiaty oraz została odprawiona msza Święta w intencji ofiar poległych w Zawadce 29 listopada i 4 grudnia 1944r. W uroczystości uczestniczyli m.in.: wicewojewoda Andrzej Harężlak, senator RP Andrzej Pająk, poseł na Sejm RP – Joanna Bobowska, samorządowcy, kombatanci, dyrektorzy szkół i poczty sztandarowe z gminy Tokarnia i Lubień, poczty sztandarowe OSP, orkiestra OSP w Krzczonowie oraz mieszkańcy gminy.
Po mszy św. SRH 1 PSP AK z Limanowej, GRH „Ogniowcy” z Waksmundu wspólnie z GRH „Saybusch” z Żywca i 17 Dywizją Piechoty Wehrmachtu z Nowego Targu zaprezentowały rekonstrukcję historyczną wydarzeń w Zawadce, które miały miejsce 29 listopada 1944r. Pokazowi towarzyszyły wystrzały z broni i wybuchy granatów.
Organizatorzy składają serdecznie podziękowania wszystkim, którzy swoją obecnością uświetnili nasz rajd i przyczynili się do tego, iż był dla uczestników niezapomnianym przeżyciem. Szczególne podziękowania kierujemy do: ks. Antoniego Płaczka, ks. Janusza Skorupy, ks. Zbigniewa Książkiewicza, Stanisława Apostoła, dyr Danuty Ostój, dyrekcji ZSOiZ w Lubniu, Mariana Cieślika, Andrzeja Słoniny, członków Grup Rekonstrukcji Historycznych oraz nauczycieli, którzy sprawowali opiekę nad uczniami w czasie rajdu.
Ewa Kawończyk
