W dniach 28 – 30 września 2012 r. po raz kolejny odbył się III Beskidzki Rajd Szlakami Walk o Niepodległość 1939 – 1955. Projekt wspólfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Osi 4 Leader PROW na lata 2007-2013  zostal zorganizowany przez Lokalną Grupę Działania „Klimas” pod patronatem wójtów gminy Lubień i Tokarnia. W tym roku tematycznie rajd poświęcony był: pacyfikacji Zawadki, placówce Konfederacji Tatrzańskiej na Polanie, placówce AK w Krzczonowie, ppor. Mieczysławowi Targowskiemu, Kasprowi Proszkowi, Błażejowi Hanuszkowi, o. Remigiuszowi, Janowi Sałapatkowi, ppor. Wincentemu Horodyńskiemu, płk Andrzejowi Stańczykowi, ks. Michałowi Rapaczowi oraz wydarzeniom, które miały miejsce na polanie Surówki na Luboniu Wielkim.
Jak co roku rajd cieszył się ogromnym zainteresowaniem, wzięło w nim udział dziewięć patroli reprezentujących: Szkołę Podstawową w Skomielnej Czarnej, Gimnazjum w Skomielnej Białej, Lubniu, Tenczynie (2 patrole), Krzeczowie, Tokarni, ZSOiZ w Lubniu oraz Środowiskowy Hufiec Pracy w Skomielnej Białej. Patrole przez trzy dni brały udział w grze, którą w tym roku zorganizowała Grupa  Rekonstrukcji Historycznych "Ogniowcy" z Waksmundu. Pomagało mu Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1 Pułk Strzelców Podhalańskich AK z Limanowej pod przewodnictwem wiceprezesa P.  Janusza Jurowicza .
Impreza rozpoczęła się w piątek 28 października 2012r. mszę świętą w Krzeczowie, którą odprawili ks. Janusz Skorupa i ks. Antoni Płaczek. Po nabożeństwie odbył się apel poległych przed pomnikiem ofiar krwawej pacyfikacji Krzeczowa, po czym delegacje Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, władz gmin Lubień i Tokarnia oraz uczestnicy rajdu złożyli pod nim kwiaty i zapalili znicze. Następnie wszyscy uczestnicy zostali przetransportowani na przełęcz Glisne, skąd ruszyli w kierunku Lubonia Wielkiego - Surówek, biorąc udział w grze patrolowej. Uczniowie musieli się wykazać nie tylko wiedzę historyczną, praktyczną, sprawność fizyczną, ale i nie bez znaczenia było ich zachowanie w lesie.
Po powrocie z trasy młodzież wraz z opiekunami, członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej oraz honorowi goście uczestniczyli w uroczystości otwarcia Rajdu, którego dokonał senator RP Andrzej Pająk w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lubniu. Następnie  wystąpił Stanisław Apostoł, który zaśpiewał wiersze swojej ciotki Jadwigi Apostoł – Staniszewskiej (jednej z założycielek Konfederacji Tatrzańskiej) oraz odbył się koncert gwiazdy wieczoru: Andrzeja Kołakowskiego.
Drugiego dnia patrole przystąpiły do dalszej rywalizacji, tym razem na trasie Bogdanówka – Parszywka – Koskowa Góra. Również i tego dnia uczestnicy mieli do wykonania szereg ciekawych i trudnych zadań. Po kolacji, przy ognisku Janusz Jurowicz – wiceprezes   SRH 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK opowiadał młodzieży o życiu partyzantów w lesie, m.in. omówił części składowe umundurowania, uzbrojenia, metody budowania szałasów i lepianek, a także przebieg przejmowania zrzutów z samolotów. Opowiadał tak barwnie, że wszyscy słuchali z zapartym tchem…. Opisy ilustrował demonstrują elementy odzieży, wyposażenia i uzbrojenia.
Trzeciego dnia w niedzielę uczestnicy wyruszyli w kierunku Zawadki. Gdy tam dotarli otrzymali wojskową grochówkę, a komandor Rajdu – Tomasz Studziński podsumował rajd i ogłosił wyniki gry patrolowej. I miejsce zajęli najmłodsi uczestnicy: Szkoła Podstawowa w Skomielnej Czarnej, II miejsce: Gimnazjum w Tokarni, a III miejsce przypadło w udziale Gimnazjum ze Skomielnej Białej. Szczególne wyrazy uznania skierowano do młodzieży i opiekuna z ZSOiZ z Lubnia, którzy zwrócili się do organizatorów z propozycjš, aby ich wyniki nie były brane po uwagę w ogólnej klasyfikacji, ze względu na to że są najstarszą grupą i trudno jest porównywać ich wyniki z wynikami bardzo walecznych, ale i najmłodszych uczestników szkoły podstawowej.
O godz. 13:30 pod pomnikiem ofiar pacyfikacji Zawadki złożono kwiaty oraz została odprawiona msza Święta w intencji ofiar poległych w Zawadce 29 listopada i 4 grudnia 1944r. W uroczystości uczestniczyli m.in.:  wicewojewoda Andrzej Harężlak, senator RP Andrzej Pająk, poseł na Sejm RP – Joanna Bobowska, samorządowcy, kombatanci, dyrektorzy szkół i poczty sztandarowe z gminy Tokarnia i Lubień, poczty sztandarowe OSP, orkiestra OSP w Krzczonowie oraz mieszkańcy gminy.
Po mszy św. SRH 1 PSP AK z Limanowej, GRH „Ogniowcy” z Waksmundu wspólnie z GRH „Saybusch” z Żywca i 17 Dywizją Piechoty Wehrmachtu z Nowego Targu zaprezentowały rekonstrukcję historyczną wydarzeń w Zawadce, które miały miejsce 29 listopada 1944r. Pokazowi towarzyszyły wystrzały z broni i wybuchy granatów.
Organizatorzy składają serdecznie podziękowania wszystkim, którzy swoją obecnością uświetnili nasz rajd i przyczynili się do tego, iż był dla uczestników niezapomnianym przeżyciem. Szczególne podziękowania kierujemy do: ks. Antoniego Płaczka, ks. Janusza Skorupy, ks. Zbigniewa Książkiewicza, Stanisława Apostoła, dyr Danuty Ostój, dyrekcji ZSOiZ w Lubniu, Mariana Cieślika, Andrzeja Słoniny, członków Grup Rekonstrukcji Historycznych oraz nauczycieli, którzy sprawowali opiekę nad uczniami w czasie rajdu.
Zapraszamy do obejrzenia galerii
wiceprezes LGD KLIMAS
Ewa Kawończyk