Pierwszego marca o godzinie 9.00 w kaplicy w Bogdanówce odprawiona  została  uroczysta Msza święta w intencji: „Poległych w walce o wolną Polskę z niemieckim i sowieckim okupantem w latach 1939-1955” oraz „Za spokój duszy św. Pamięci Jadwigi Apostoł-Staniszewskiej”  w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” zorganizowanych przez Szkołę Podstawową w Bogdanówce. Słowo Boże wygłosił o. Sławomir Rosiński. Następnie przy dźwiękach góralskiej orkiestry dętej przemaszerowano do budynku szkoły, gdzie pracownik IPN Dawid Golik oraz historyk Adam Błaszczyk przybliżyli przybyłym gościom i mieszkańcom tematykę żołnierzy Wyklętych i Konfederacji Tatrzańskiej.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością politycy i przedstawiciele samorządu: Poseł RP Marek Łatas, Senator RP Andrzej Pająk, Radny Sejmiku Małopolskiego Jarosław Szlachetka, Wójt Gmin Tokarnia Władysław Piaściak, Wójt Gminy Lubień Kazimierz Szczepaniec, Przewodniczący Rady Gminy Stanisław Filipek, oraz dr Piotr Sadowski, Dawid Golik historyk Instytutu Pamięci Narodowej, Ziemowit Kalinowski, dyrektorzy szkół z terenu Gminy i zaprzyjaźnionych szkół w Nowym Targu, Szaflarach i Ludźmierzu, grupa rekonstrukcyjno-historyczna z Waksmunda, Oddział Związku Podhalan w Nowym Targu, Stanisław Apostoł- bratanek Jadwigi Apostoł- Staniszewskiej.
Głównym punktem programu było odsłonięcie tablicy pamiątkowej Jadwigi Apostoł- Staniszewskiej,  nauczycielki, współzałożycielki Konfederacji Tatrzańskiej, która w latach okupacji  przez pół roku z Tadeuszem Popkiem ukrywała się na Polanie w domu Franciszka i Anieli Słoninów. Jej losy pokazują jak władza ludowa „zrewanżowała się” tym, którzy walczyli o wolność z hitlerowskim okupantem.
Historię piszą zwycięzcy, a nie zwyciężeni. Wojnę wygrał Związek Radziecki i to on przez lata okrywał hańbą bohaterów, którzy pragnęli wolnej Polski. Przez komunistyczną propagandę zostali wygnani do lasów i wyklęci z kart historii. Teraz kiedy na tamte czasy patrzymy z  perspektywy wolnej Polski możemy w końcu oddać należny hołd postaciom takim jak Jan Sałapatek, Józef Kuraś, Jadwiga Apostoł- Staniszewska"  powiedział we wstępie swojego referatu Dawid Golik.
W swoim przemówieniu dyrektor szkoły podstawowej w Bogdanówce Danuta Ostój podkreśliła:
Przez organizację obchodów Narodowego Święta Pamięci Żołnierzy Wyklętych, chcieliśmy wskrzesić pamięć o wszystkich, którzy w tamtym okresie mieli odwagę poświęcić swoje życie i przeciwstawić się komunistycznej władzy.  Tablica, którą dzisiaj odsłoniliśmy jest symbolem naszej pamięci, a zarazem obowiązkiem jaki mamy wobec bohaterów z naszego terenu. Chcemy aby nasi uczniowie interesowali się i poznawali najnowszą historię.
Podczas uroczystości Wójt Gminy Tokarnia Władysław Piaściak i Senator RP Andrzej Pająk  wręczyli nagrody zwycięzcom gminnego konkursu plastycznego  pt. „II Wojna Światowa w oczach dziecka ”
Autor tekstu: Grzegorz Słonina
Autor Zdjęć: Sylwester Jamrozik
Autorzy zastrzegają sobie możliwość publikowania powyższego tekstu i zdjęć na innych portalach i w prasie.