Galeria jest przejawem budowania lokalnej tożsamości.     
22.VIII.2013 r,w Filii GOKiS w Skomielnej Czarnej, została otwarta Galeria Rzeźby Ludowej, miejscowych twórców.
Są pewne miejscowości w naszym kraju, które jakby tryskają ludową twórczością, a konkretnie rzeźbą. Do czołówki z pewnością do niedawna należał Paszyn koło Nowego Sącza. Podobna sytuacja była w Zawidzu Kościelnym, Koniakowie czy Wieprzu. Do tej grupy dołączyła również wyraźnie Gmina Tokarnia.
W ramach działalności statutowej, Towarzystwo Miłośników Skomielnej Czarnej i Bogdanówki przeprowadziło V konkursów rzeźby w drewnie dla twórców mieszkających i wywodzących się z terenu Gminy Tokarnia, które mobilizowały do pracy wielu lokalnych rzeźbiarzy. Pokaźny zbiór rzeźb i obrazów, to efekt kilkuletniej pracy Towarzystwa a w szcze-gólności jego Prezesa o.Patryka Jankiewicza, który można oglądać w Filii GOKiS w Skomielnej Czarnej. Biogramy ośmiu twórców opracował Pan Maciej Hołuj z Myślenic, są to: Józef Wrona, Franciszek Jędrocha, Zdzisław Słonina, Stanisław Winter, Józef Surlas, oraz dwóch nieżyjących, Józef Słonina (stryj ww. Józefa Słoniny) i Ignacy Majerek. Każdy omal mieszkaniec tokarskiej gminy umie wymienić nazwiska, wskazać adresy ludowych twórców zamieszkujących tę ziemię. Są dumni z nich, usiłują ich często naśla-dować, współtworzyć ludową sztukę. Wiedzą, że aktualnie tworzy i mieszka w Skomielnej Czarnej absolwent warszawskiej ASP, ich rodak, Stanisław Trybała, że Zdzisław Słonina ma galerię autorską, mini- muzeum w Świątnikach, że Józef Wrona ma stałą wystawę rzeźby plenerowej na górze Zębalowej. To wszystko bardzo oddziaływa na środowisko lokalne, dowartościowuje go, zmusza niejako do ambicjonalnego podejścia do spraw kultury artysty-cznej, wyzwala z obojętności na piękno zawarte w kształcie i barwie. Wyraźny bowiem i ewi-dentny jest wpływ twórców z okolicy Tokarni na młode pokolenie, na kształtowanie jego zainteresowań i uzdolnień artystycznych. Często też urządzane są wycieczki do Kalwaryjki na górę Zębalową, gdzie znajduje się dużo prac Józefa Wrony oraz do Ekomuzeum do pracowni rzeźbiarskiej w Bogdanówce. Żywy kontakt z tymi twórcami działa pobudzająco, zapładnia wyobraźnię, budzi chęć naśladownictwa, rozwija zdolności.
Bardzo dziękuję za patronat i pomoc w otwarciu galerii Wójtowi Gminy Tokarnia- Władysławowi Piaściakowi oraz Przewodniczącemu Rady Gminy Tokarnia- Stanisławowi Filipkowi.
Zapraszam do zwiedzania Galerii od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Filii GOKiS w Skomielnej Czarnej tj. od godz. 14- 18.
Andrzej Słonina