W Gminie Tokarnia żywe i ważne są zwyczaje kliszczackie, powracające z okazji świąt kościelnych i związane z pracą na roli.
 7 września 2013r. w Bogdanówce, kilkadziesiąt osób, po raz siódmy   przypomniało zapomniany z przed lat w naszym regionie zwyczaj „Tukę”. Tych którzy kopali ziemniaki, oraz pozostałych bawił gawędami regionalista Stanisław Funek, przypomniał że „dawniej gospodarze aby zachęcić ludzi do przyjścia na wykopki organizowali właśnie tukę, częstowali plackami, zapraszali muzykę która przygrywała pracującym w polu, a po skończonej pracy zapraszali wszystkich na poczęstunek”. Najlepsza grupa kopiących- Pani Zofii Janickiej z Tokarni odebrała z rąk wójta Władysława Piaściaka dyplom i statuetkę złotego ziemniaka.  

Do pracy przygrywali muzykanci z zespołu „Cyrniawa”, z boku paliło się ognisku w którym piekły się ziemniaki i korpiele. 
Dalsza część imprezy regionalnej, odbyła się w stodole Andrzeja Słoniny w Bogdanówce, która została na ten cel przygotowana. Na stole regionalnym pojawiły się dawne potrawy:  kulasina (kluski z tartych ziemniaków) okraszone skwarkami, kwaśnica, bukty itp. Zabawa trwała do późna, którą uświetniły występy zespołów „Cyrniawa” z Krzeczowa oraz „Kliszczaków” z obrzędem weselnym.
Spotkanie regionalne ubogaciła wystawa ptaków, którą przygotował Pan Piotr Jabcoń ze Skomielnej Czarnej oraz Krakowskie Stowarzyszenie Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych. Wystawę mieli okazję zobaczyć także  uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bogdanówce i Skomielnej Czarnej.
  Organizatorami „Tuki” byli: Wójt gminy Tokarnia Władysław Piaściak, GOKiS w Tokarni, Starostwo Powiatowe w Myślenicach.
Dziękujemy sponsorom za dofinansowanie spotkania: Firmie CONSEKO-BBM-DESIGN S.A. Kraków, Panu Markowi Siwkowi oraz Panu Jerzemu Hudakowi.  
Celem spotkania była promocja bogatych tradycji regionalnych a także interesująca propozycja spędzenia czasu wolnego i skosztowania oryginalnych potraw góralskich. 

Andrzej Słonina