Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tokarni informuje, że kontynuuje realizację projektu „Aktywność szansą na sukces” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII, Działanie 7.1. Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.1 Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Celem głównym projektu jest aktywizacja społeczna oraz podniesienie kompetencji w zakresie poruszania się po rynku pracy, a także podniesienie kwalifikacji zawodowych klientów GOPS w Tokarni. Celami szczegółowymi są: - podniesienie kwalifikacji zawodowych uczestników projektu, - podniesienie kompetencji społecznych uczestników projektu, - podniesienie kompetencji życiowych i rodzicielskich. Grupą docelową projektu w latach 2013-2014 roku są 52 osoby (korzystające z pomocy społecznej, zamieszkujące na terenie Gminy Tokarnia w wieku aktywności zawodowej 15-64 lat, które są: bezrobotne, nieaktywne zawodowo lub pracujące i zagrożone wykluczeniem społecznym, szczególnie rolnicy i osoby ubezpieczone w KRUS. Jednym z najważniejszych narzędzi stosowanych przy realizacji projektu będą kontrakty socjalne zawierane przez pracowników socjalnych. W 2014 roku do realizacji projektu przystąpiło 26 osób (9 mężczyzn i 17 kobiet) z terenu Gminy Tokarnia. Uczestnicy zostaną objęci kompleksowym i zintegrowanym programem wsparcia. Obecnie uczestnicy są już po indywidualnej diagnozie potrzeb i oczekiwań w celu zaplanowania indywidualnej, najbardziej efektywnej formy wsparcia. Diagnoza była przeprowadzona przez psychologa i doradcę zawodowego. Realizacji indywidualnych „ ścieżek wsparcia” będą służyć następujące instrumenty aktywnej integracji, każdy uczestnik otrzyma trzy instrumenty wsparcia.
1. Instrumenty aktywizacji społecznej: trening kompetencji i umiejętności społecznych oraz trening kompetencji życiowych i rodzicielskich.
2. Instrumenty aktywizacji edukacyjnej skierowanie i sfinansowanie zajęć w ramach kształcenia ustawicznego mających na celu podniesienie lub uzyskanie kwalifikacji zawodowych – kierunki szkoleń będą dopasowane indywidualnie do każdego uczestnika w odniesieniu do jego potrzeb i możliwości.
3. Instrumenty aktywizacji zawodowej: usługi wspierające aktywizację zawodową – trener pracy i doradca zawodowy.
    Uczestnictwo w projekcie jest bezpłatne, uczestnicy otrzymują materiały szkoleniowe wykorzystywane podczas zajęć m.in.: notatnik, długopis, teczkę, podręcznik z zakresu tematyki objętej programem szkolenia, jeden ciepły posiłek, dodatkowo zapewniony jest serwis kawowy z poczęstunkiem. Realizacja projektu umożliwia osobom korzystanie z kompleksowego wsparcia; możliwość uczestniczenia w treningach, konsultacjach i kursach, które byłyby niemożliwe do realizacji bez wsparcia Europejskiego Funduszu Społecznego. Zastosowane działania nie występują w zakresie działalności Ośrodka, dlatego realizując projekt dajemy osobom w nim uczestniczącym a także ich rodzinom szansę do dalszego funkcjonowania w społeczeństwie bez wsparcia GOPS.
 Realizacja projektu w pozytywny sposób wpływa na postawy beneficjentów ostatecznych; osoby te zostają zaktywizowane społecznie i zaangażowane w swój osobisty rozwój.