-
Szczegóły
-
Kategoria: Artykuły z archiwalnej wersji strony
-
Odsłony: 1426
„Góralskie Posiady” w Skomielnej Czarnej promują książkę „Kultura ludowa Górali Kliszczackich” 9 stycznia 2016 r., odbyły się góralskie posiady, których organizatorami byli: Filia GOKiS w Skomielnej Czarnej, Związek Podhalan Oddział Górali Kliszczackich w Skomielnej Czarnej oraz wydawca publikacji –Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie. „Cieszymy się, że promocja książki o tak dużym znaczeniu dla nas, jest także okazją do integracji zespołów, które działają w gminach zamieszkujących region Kliszczaczki” – powiedział wójt Gminy Tokarnia – Władysław Piaściak, który objął patronat nad tym spotkaniem. Przybyli na to spotkanie, mieli także okazję posłuchać tradycyjnych kolęd w wykonaniu zespołów regionalnych: „Pcimianie”, „Toporzanie” i „Kliszczacy”.
Staraniem Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie, ukazała się książka „Kultura ludowa Górali Kliszczackich”, która jest szóstym tomem cyklu wydawniczego „Kultura ludowa Górali”. Do tej pory ukazały się publikacje o Góralach Babiogórskich, Orawskich, Spiskich, Zagórzańskich i Pienińskich.
Najważniejszą rolę w powstaniu tej książki odegrał dyrektor COTG PTTK Jerzy Kapłon, dlatego wójt Gminy Tokarnia– Władysław Piaściak skierował pod jego adresem podziękowania za promocję naszego regionu i wręczył honorowy dyplom „Zasłużony dla kultury Kliszczackiej”.
Tematykę książki, na którą składa się 17 artykułów poświęconych kulturze kliszczackiej przybliżyła Justyna Masłowiec, jedna z dwóch redaktorek tego wydawnictwa. Podczas prezentacji licznie przybyli na to spotkanie uczestnicy, poznali autorów poszczególnych rozdziałów. Krystynę Reinfus-Janusz, która pisała o rolnictwie i pożywieniu, Ewę Rosnal– piszącą o stroju, Dorotę Majerczyk– o obrzędach rodzinnych, Justynę Masłowiec, która opracowała tematykę związaną z demo¬nologią i czarami, Katarzynę Ceklarz– piszącą o sztuce i rzemiośle.
Pod koniec udanego spotkania, obecny na spotkaniu senator RP– Andrzej Pająk nie szczędził pochwał tym, którzy pielęgnują i wspierają lokalną kulturę, cytując Mickiewicza i Słowackiego, podkreślał jak cenne jest dla naszego narodu kulturowe bogactwo poszczególnych jego regionów.
Uczestnicy forum podkreślali, że góralska kultura w dużym stopniu decyduje o atrakcyjności turystycznej Podhala.
tekst: Andrzej Słonina,
zdjęcia: br. Lesław Urbanek