PSZOK - punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych, to miejsce na terenie gminy, w którym mieszkańcy mogą pozostawiać odpady, których nie można oddać w ramach  co miesięcznej zbiórki odpadów organizowanej w workach i pojemnikach.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami – art. 3 ust. 2 pkt 6, ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2017 r. poz. 1289) gminy zapewniają czystość i porządek na swoim terenie i tworzą warunki niezbędne do ich utrzymania, a w szczególności tworzą punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych. W ustawie wskazano dwa warunki, jakie spełniać musi PSZOK:
1) zapewniać musi łatwy dostęp dla wszystkich mieszkańców gminy,
2) zapewniać musi przyjmowanie co najmniej takich odpadów komunalnych jak:
•    przeterminowane leki i chemikalia,
•    zużyte baterie i akumulatory,
•    zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
•    meble i inne odpady wielkogabarytowe,
•    zużyte opony,
•    odpady budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne.

PSZOK to nie wysypisko śmieci. PSZOK zastąpi organizowaną dwa razy do roku zbiórkę odpadów gabarytowych oraz niebezpiecznych. Zgodnie z opracowanym projektem budowlanym PSZOK stanowi ogrodzona i utwardzona kostką brukową nawierzchnia o powierzchni ok.697 m2. Ogrodzenie wykonane zostanie jako system panelowy. Panele ogrodzenia będą stalowe, wyjątek stanowi ogrodzenie od strony drogi powiatowej, gdzie panele ogrodzenia, jak również brama wjazdowa i furtka wykonane zostaną na bazie elementów z desek kompozytowych układanych w poziomie. Inwestycja będzie estetyczna i uporządkowana.  Na placu powstanie wiata stalowa o powierzchni ok. 50 m2, pod którą w szczelnych kontenerach będą gromadzone odpady niebezpieczne, takie jak np. farby, akumulatory, baterie i leki, świetlówki. Na placu znajdą się również kontenery typu KP-7 na odpady takie jak: meble, opony, gruz budowlany, sprzęt elektroniczny itp.
W sumie w skład PSZOK będzie wchodziło 13 szczelnych kontenerów na odpady, które do tej pory są odbierane dwa razy w roku w ramach tzw. „gabarytów”.
Odpady będą systematycznie odbierane, bezpośrednio po zapełnieniu kontenerów przez firmę wyłonioną w przetargu do obsługi systemu gospodarki odpadami.
PSZOK będzie otwarty dwa dni w tygodniu po 4 godziny dziennie. Będzie obsługiwany przez pracownika, który będzie nadzorował odbiór odpadów gabarytowych i niebezpiecznych od mieszkańców.
Ze względu na rodzaj odpadów oddawanych do PSZOK nie należy się spodziewać przykrego zapachu lub gryzoni. Odpady typowe z gospodarstw domowych będą nadal odbierane na starych zasadach, czyli w workach lub pojemnikach bezpośrednio od nieruchomości dwa razy w miesiącu.
Zgodnie z obowiązującym Planem Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Tokarnia jedynym terenem, na którym możliwa była lokalizacja tego typu inwestycji, jest teren połączony z istniejącą oczyszczalnią ścieków.  Lokalizacja rozbudowy oczyszczalni ścieków  i PSZOK uzyskała wszelkie wymagane prawem pozwolenia i uzgodnienia dotyczące wymogów ochrony środowiska naturalnego. Rozbudowa oczyszczalni ścieków i PSZOK jest koniecznością. Rozwiązuje bowiem problem gospodarki ściekowej i gospodarki odpadami i dotyczy interesów mieszkańców całej Gminy. Brak uporządkowania gospodarki ściekowej i gospodarki odpadami naraża Gminę Tokarnia na wysokie kary finansowe.