Ogromny i gorący apel do wszystkich, którzy będą przez 14 dni nie chodzili do szkół, na uczelnie. To nie jest czas ferii, to nie jest czas wolny. Ten błąd został popełniony we Włoszech. Młodzież, która nie chodziła do szkół, wychodziła do klubów, na spotkania, do restauracji i widzimy, jak to się skończyło. To jest czas kwarantanny społeczeństwa. Apeluję o odpowiedzialność - mówi minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi mandat karny w wysokości 5 tys. zł – informuje we wtorek na swoim profilu w mediach społecznościowych Ministerstwo Zdrowia. Resort wyjaśnia w dostępnych tam materiałach m.in. czym jest kwarantanna, na kogo jest nakładana i na jak długo.
MZ wyjaśnia, że kwarantanna nakładana jest na osoby zdrowe, które miały styczność z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Kwarantannę nakłada państwowy powiatowy lub graniczny inspektor jako decyzję administracyjną. Nakłada się ją na 14 dni od dnia styczności z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie.
W czasie kwarantanny nie wolno opuszczać określonego miejsca. Należy unikać spotykania się z innymi osobami, a jeśli to niemożliwe – zachować bezpieczny odstęp wynoszący 1-1,5 m
Podczas kwarantanny trzeba udzielać inspekcji sanitarnej informacji o stanie zdrowia. W razie jego pogorszenia, należy natychmiast powiadomić sanepid przez telefon i zgłosić się do oddziału zakaźnego.
W czasie kwarantanny należy przestrzegać zasad higieny, w szczególności myc ręce; unikać dotykania oczu i ust, zakrywać usta i nos podczas kaszlu zgięciem łokcia lub chusteczką.
Codziennie funkcjonariusze policji w porozumieniu ze służbami sanitarnymi mają sprawdzać czy osoby objęte kwarantanną przebywają w domach. Zbiorą także informacje, czy potrzebna jest im pomoc.
"Jeżeli pacjent jest objęty kwarantanną domową, to musi być odpowiedzialny i nie narażać innych na ryzyko. Przypomnę, że złamanie kwarantanny może podlegać karze wynikającej z Kodeksu karnego lub nakładanej przez służby sanitarne. Apeluję o rozsądek. Jeśli jesteśmy objęci kwarantanną, to mamy obowiązek być w miejscu kwarantanny" – mówił prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia.
"Apelujemy o ostrożność. Funkcjonariusze, którzy będą sprawdzali miejsce pobytu osób przebywających w kwarantannie domowej nie będą mieli z nimi bezpośredniego kontaktu, bo nie będą wchodzić do domu. Zawsze będą umundurowani – Będą też wcześniej kontaktowali się telefonicznie, by potwierdzić, że dana osoba jest w domu i zapytać czy potrzebują pomocy lub wsparcia" – tłumaczy Komendant Główny Policji, gen. insp. dr Jarosław Szymczyk.
Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas podkreśla, że poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków jest bardzo ważne. – Chcemy je dawać społeczeństwu jak i tym osobom, które znajdują się w kwarantannach domowych – Wszystkie służby są zdeterminowane i społeczeństwo też jest zdeterminowane, aby zwalczyć wirusa.