W dniu 26 czerwca 2018 r. Gmina Tokarnia podpisała z Zarządem Województwa Małopolskiego umowę o dofinansowanie projektu pt. „ Budowa oraz rozbudowa oczyszczalni ścieków w Tokarni” Projekt „ Budowa oraz rozbudowa oczyszczalni ścieków w Tokarni” jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Oś Priorytetowa 5. Ochrona środowiska, Działanie 5.3. Ochrona zasobów wodnych, Poddziałanie 5.3.2 Gospodarka wodno-kanalizacyjna – spr.
Przedmiotem projektu jest rozbudowa oczyszczalni ścieków w miejscowości Tokarnia na działkach ewidencyjnych 5472/3 i 5472/4. Na działce 5472/4 znajdują się urządzenia i
obiekty istniejącej oczyszczalni ścieków. Na działce 5472/3 powstaną nowe obiekty i urządzenia w ramach planowanej rozbudowy. W ramach inwestycji powstaną następujące obiekty:
- dwa reaktory biologiczne typu przepływowego w technologii niskoobciążeniowego osadu czynnego o łącznej przepustowości 300m3/doba z instalacją do usuwania piasku ze ścieków podczyszczonych,
- budynek stacji odwadniania i higienizacji osadów,
-infrastruktura drogowa,
- stacja ścieków dowożonych.
W trakcie prac budowlanych modernizacji będą podlegały:
- istniejąca pompownia ścieków surowych (montaż automatycznej kraty mechanicznej oraz dodatkowych pomp),
- istniejący budynek oczyszczalni (instalacja nowych urządzeń oraz rurociągów technologicznych wraz z koniecznym wyposażeniem),
- istniejący ciąg technologiczny (montaż instalacji do usuwania piasku ze ścieków podczyszczonych mechanicznie)

Celem projektu jest udostępnienie mieszkańcom Gminy Tokarnia nowej rozbudowanej oczyszczalni ścieków dostosowanej do aktualnych potrzeb aglomeracji o łącznej przepustowości 480 m3/d.

Długofalowym społeczno-gospodarczym oddziaływaniem projektu będzie poprawa jakości wód, co bezpośrednio przełoży się na poprawę ochrony środowiska i zdrowia
mieszkańców regionu.

Okres realizacji projektu VI 2018 r. – IX 2020 r.

Całkowite koszty realizacji inwestycji: 4 970 060,28 zł

Wartość dofinansowania (85% kosztów kwalifikowanych): 3 452 316,65 zł