Gmina Tokarnia położona jest na styku Beskidy Makowskiego i Beskidy Wyspowego w dolinie potoku Krzczonówka - dopływu Raby. Gmina Tokarnia zapewnia doskonałe warunki klimatyczne, czystą wodę, dużą ilość lasów dającą okazję do wypoczynku.

Tereny Gminy Tokarnia stanowią miejsca, w których zarówno turyści indywidualni jak i zorganizowani, mogą znaleźć ciszę, spokój i bezpośredni kontakt z naturą oraz miejsca aktywnego wypoczynku. Urozmaicona rzeźba terenu, występowanie otwartych widokowo spłaszczeń, polan, wysoka lesistość, przepływające strumienie, duża liczba zabytków kultury i przyrody sprawia, że gmina jest atrakcyjna turystycznie. Do atutów turystycznych należy zaliczyć również łagodny klimat naturalny, który korzystny jest do uprawiania narciarstwa i stwarza dogodne warunki dla wypoczynku.
Tereny Gminy obfitują w dogodne ścieżki spacerowe, szlaki turystyczne. Obfitość runa leśnego zadowoli nie tylko grzybiarzy, ale także amatorów jagód (borówek). Początkującym jak i zaprawionym piechurom proponujemy wycieczki na okoliczne wzniesienia skąd rozciąga się szeroka panorama na pozostałą część pasma Beskidów, Gorców oraz Tatr. W zimie na zwolenników „białego szaleństwa” czeka stok narciarski w Skomielnej Czarnej.

Ścieżka przyrodniczo – leśna „Tokarnia – Groń”

Ścieżka przebiega przez malownicze tereny południowego zbocza masywu Kotonia. Jej otoczenie jest bardzo urozmaicone - w czasie wędrówki wśród drzew można poznać wielogatunkowe lasy górskie charakteryzujące się niezwykłym w warunkach polskich bogactwem flory: drzewostany z bukiem, jodłą, jaworem, modrzewiem, grabem, dębem brzozą, sosną i świerkiem oraz licznie występującymi gatunkami zielnych roślin chronionych. Ścieżka ma 1,5 km i tworzy zamkniętą pętle, na ścieżce zlokalizowanych jest 11 przystanków tematycznych. Turyści mogą odpocząć na drewnianych ławkach lub w leśnej wiacie.