Bogdanówka
(520-830 m. npm) powierzchnia 870,0 ha
położona u stóp Koskowej Góry i Parszywki, w dolinie potoku o tej samej nazwie. Kilka osiedli znajduje się wysoko na stokach (Łazy, U koska, Majdówka). Nazwa wsi pochodzi od zasadźcy, którym miał być rycerz o imieniu Bohdan.

Historia

Bogdanówka jest wsią stosunkowo młodą, założoną ją na przełomie XVI i XVII w. W roku 1729 było tu 20 domów zaś do sołectwa należało 1/2 łanu ziemi. Po likwidacji starostwa lanckorońskiego wieś trafiła w ręce prywatne. W 1882 r. jej właścicielka, księżna Cecylia Lubomirska ufundowała budulec na kościół, z którego po kilku latach udało się tylko wybudować kaplicę św. Jana Chrzciciela. W dniach od 27 do 28 stycznia 1945 r. w rejonie szczytu Koskowej Góry toczyły się zacięte walki pomiędzy Armią Czerwoną a Wermahtem. Po roku 1947 wieś stanowiła ulubioną kryjówkę Jana Sałapatka "Orła" walczącego z "komuną". W 1998 roku wybudowano Drogę Krzyżową do kapliczki pod Koskową Górą. Istniejące od kilku lat Stowarzyszenie Miłośników Skomielnej Czarnej i Bogdanówki dba o kultywowanie miejscowych tradycji i rozwoju kultury. Bogdanówka ze względu na swoje specyficzne położenie oraz walory krajobrazowe stanowi idealne miejsce wypoczynku i rekraacji.W 1996 roku obchodziła swoje 350-lecie.
W Bogdanówce warto zobaczyć:

  •     kaplicę murowną św. Jana Chrzciciela z 1892 roku,
  •     kapliczkę murowaną pod Koskową Górą, wystawiona ok. 1910 r. przez Jana Koska z pobliskiej roli Łazy,
  •     kuźnię przy Szkole Podstawowej w Bogdanówce z około 1940 r. (wewnątrz znajduje się ekspozycja poświęcona kowalstwu),
  •     stacje drogi krzyżowej.