Gmina Tokarnia w partnerstwie z Obec Liesek ze Słowacji zrealizowa projekt pt. „ Wspólne polsko – słowackie poszukiwanie nowego szlaku tradycji i kultury”

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską (85%) ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry”, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A PL-SK 2014-2020
Okres realizacji projektu: V – XII 2018 r.
Wartość projektu: 30 322,35 €
Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (85%) : 25 773,99 €
Partner wiodący projektu:
GMINA TOKARNIA, 32-436 Tokarnia 380, www.tokarnia.info.pl
Koordynator Projektu: mgr Anna Kosek, tel. 12 2747024 wew. 31
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Partner projektu:
OBCE LIESEK, 027 12 Liesek 442, www.liesek.eu.sk
Cel główny mikroprojektu: ochrona materialnych i niematerialnych elementów dziedzictwa lokalnej kultury i historii na obszarze gminy Tokarnia i Liesek.
Cele szczegółowe:

  • wzrost wiedzy na temat historii i kultury małych ojczyzn jakimi są gmina Tokarnia i Liesek wśród mieszkańców oraz turystów.
  • zwiększenie poczucia tożsamości kulturowej dzieci i młodzieży zamieszkujących na obszarze gmin partnerskich Tokarni i Lieska.
  • ocalenie od zniszczenia symbolów dziedzictwa kulturowego gminy Tokarnia, jakimi są przydrożne kapliczki.

Dzięki realizacji projektu dzieci i młodzież mogły odkrywać swoje korzenie, lokalną kulturę i tradycję, a efekty ich wspólnych wycieczek i warsztatów można podziwiać w publikacji „Kapliczki i krzyże – historyczno-kulturalny szlak gminy Tokarnia i Liesek”.
W ramach projektu odrestaurowane zostały dwie zabytkowe kapliczki w miejscowości Krzczonów i Skomielna Czarna. Realizacja projektu przyczyniła się do wzmocnienia